Dieta przyszłej mamy

Dobrze wiemy jak duży wpływ na zdrowie oraz jakość życia ma żywienie. Dotyczy to również, a może nawet przede wszystkim przyszłych mam. Na samym starcie mogą dać swojemu maluchowi to co najlepsze.

Kwas foliowy- chyba wszystkim dobrze znany, kobieta planująca ciążę powinna zacząć przyjmować tabletki z kwasem foliowym minimum 3-4 miesiące przed poczęciem. Odpowiednia dawka to 0,4 mg. Kwas foliowy wspomaga rozwój płodu, zapobiega poronieniom, oraz powstawaniu wad cewy nerwowej.

Zdrowa dieta- już na etapie planowania ciąży należy pożegnać się z fast foodami, słodkimi przekąskami.
Najnowsze badania pokazują, że dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone, o dużej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru bardzo podwyższa ryzyko rozwoju u dziecka cukrzycy i chorób serca – w dzieciństwie i w dorosłym życiu. Warto zadbać o regularność jadanych posiłków oraz ich jakość- produkty z pełnego ziarna, 3 porcje warzyw, 2 porcje owoców. Należy skonsultować z dietetykiem swoją obecną wagę, prawidłowy współczynnik BMI. Nadwaga bądź niedowaga znacząco mogą wpłynąć na zachwianie gospodarki hormonalnej

Opieka medyczna- zaufany ginekolog oraz położna. Warto pomyśleć o tym ważnym aspekcie wcześniej. Należy również zrobić podstawowe, kompleksowe badania- morfologia krwi, cytologia, USG narządów rodnych.
Warto również odwiedzić dentystę- w czasie ciąży zdecydowanie trudniej leczy się wszelkie stany zapalne.

Używki- wiele kobiet właśnie ze względu na dziecko postanawia rzucić palenie i ograniczyć picie alkoholu do minimum. Niestety jest również duża grupa kobiet, która nie robi z tym problemem nic. Używki utrudniają zajście w ciąże mają duży wpływ na przebieg kobiecego cyklu, mogą doprowadzić również do poronienia.

Samopoczucie-  to wbrew pozorom najtrudniejszy punkt. Stres nie jest absolutnie mile widziany. Radość, uśmiech, przyjemność- takie emocje powinny towarzyszyć przyszłym rodzicom.

 

Komentarze

  1. Co prawda jeszcze nie jestem, ale taka wiedza przyda się na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  2. na razie tylko przygotowuję się na bycie mamą, ale post bardzo przydatny :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie rozumie jak można pić alkohol w ciąży...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz ♥
Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu to obserwuj, gdy spodoba mi się Twój chętnie zrobię to samo. :)

Popularne posty z tego bloga

Zupa z czerwonej soczewicy

Sałatka z kurczakiem