Badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn 20+

Kobieta 20+....
skończyłaś 20 lat i wreszcie zaczynasz żyć pełną piersią. Studiujesz, pracujesz, masz czas wolny dla przyjaciół, rodziny. Czujesz się świetnie, a świat leży przed Tobą otworem! Nie zapominaj jednak, że już teraz powinnaś pomyśleć o swojej przyszłości. Zadbaj o badania profilaktyczne, odpowiednią dawkę ruchu oraz prawidłową dietę – bogatą w witaminy i minerały. To dla Ciebie idealny czas, aby przygotować się do roli mamy i kolejnych, odkrywczych wyzwań. Czuj się zdrowo, swobodnie i pięknie!


Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i dobrze o tym wiesz. Zaszczep w swoim życiu pozytywne zachowania, które pomogą Ci cieszyć się siłą zdrowia i witalnością w kolejnych latach. Zapomnij o szkodliwych używkach, oblicz swoje BMI i popraw ogólną kondycję. Możesz pływać, jeździć rowerem lub uprawiać jogging. To o wiele tańsza alternatywa do zajęć na siłowni czy fitness. Pamiętaj jednak, że nie możesz przesadzać z treningami. Optymalna dawka ćwiczeń to około 30 minut wysiłku – najlepiej 4-5 razy w tygodniu. Twoje samopoczucie z pewnością poprawi się dzięki dawce endorfin – hormonów szczęścia, które skutecznie obniżą poziom stresu i rozładują niepotrzebne napięcie.

 Nie zapominaj o podstawowych badaniach, które powinnaś wykonywać kontrolnie co najmniej raz w roku. ! Swojego lekarza rodzinnego poproś o skierowanie na badanie morfologiczne. Zbadaj swój poziom cukru, cholesterolu. Powinnaś skontrolować również poziom trójglicerydów, poziom żelaza i wykonać badanie moczu. Nie zaszkodzi od czasu do czasu zmierzyć poziom ciśnienia, a w przypadku zbyt wysokich lub niskich parametrów – wykonać badanie EKG. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! 
Regularne wizyty u dentysty powinny odbywać się co pół roku. Jeżeli masz problemy z cerą, warto udać się do dermatologa, aby zapobiec potrądzikowym, młodzieńczym bliznom i nieestetycznym zmianom skórnym. Obserwuj również swoje pieprzyki, znamiona i przebarwienia skórne. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem, kontrolnie przebadaj swój wzrok, który wraz z wiekiem pogarsza się i warto już teraz zadbać o zdrowe i piękne oczy.
Nie zapominaj o wizytach u lekarza ginekologa! Raz w roku wykonaj kontrolnie cytologię i USG narządów rodnych, które pozwoli na wykrycie bezobjawowych nowotworów lub zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników. Co miesiąc sama wykonuj palpacyjne badanie piersi. Każdy niepokojący guzek i zgrubienie powinnaś skonsultować z lekarzem. Jeżeli skończyłaś 25 lat – profilaktycznie wykonaj również USG piersi.
Mężczyzna po 20...
Rozpiera Cię energia, świat stoi przed Tobą otworem. Masz mnóstwo pasji i zainteresowań. Często zarywasz noce, najpierw na studiach, a potem w pierwszej pracy. Nie myślisz o tym, co będzie za kilka lat. A o zdrowie powinno się przecież dbać niezależnie od wieku. Myślisz,że choroby cywilizacyjne Cię nie dotyczą?
Strasz się regularnie ćwiczyć, z dietą też raczej nie jesteś na bakier.
Ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto pamiętać o kontrolnym badaniu krwi, czyli morfologii z OB przynajmniej raz na 3 lata. Lipidogram, czyli oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów we krwi należy wykonać raz na 2 lat. Istotny jest także kontrolny pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar poziomu glukozy we krwi. Możesz na te badania raz do roku bezpłatnie uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowo zadbaj o układ oddechowy. Prześwietlenie rtg płuc i sprawdzenie ich wydolności zrób raz na 5 lat.
Dentysta! Kontrolę stomatologiczną i oczyszczanie zębów z osadu, każdy mężczyzna powinien przechodzić przynajmniej raz na pół roku. Problemy z uzębieniem mogą nieść za sobą wiele zdrowotnych konsekwencji, w tym stany zapalne. Badanie wzroku to podstawa, jeśli pracujesz przed komputerem. Z kolei, jeśli borykasz się z problemami skórnymi, warto wybrać się do dermatologa.Komentarze

  1. heh, w czasie studiów ani razu nie byłam u lekarza, a nie! raz i to prywatnie, natomiast mając teraz już 30 na karku żałuję, że prawie przez 10 lat prawie nie dbałam o swoje zdrowie. to znaczy nie piłam, nie paliłam, nawet ćwiczyłam czasami, ale jak coś gdzieś mnie bolało, to nie zwracałam na to uwagi :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja teraz badania mam raz w miesiącu, więc już mam pewność, że jestem zdrowa :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz ♥
Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu to obserwuj, gdy spodoba mi się Twój chętnie zrobię to samo. :)

Popularne posty z tego bloga

Zupa z czerwonej soczewicy

Sałatka z kurczakiem