Ile kalorii potrzebuje?

Praca dietetyka niekiedy do złudzenia przypomina pracę księgowej- cyferki, liczby tu nie ma miejsca na pomyłkę. Każdy specjalista ds.żywienia rozpoczynając pracę nad układaniem diety albo jak kto woli jadłospisu dla swojego podopiecznego musi wyliczyć jego zapotrzebowanie na energię czyli ile kcal potrzebuję. W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Wam jak to się robi i sami będziecie mogli określić i wyliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorię. 

1) Odczytywanie z tabel: Szukamy więc swojej grupy wiekowej, wagowej, określamy aktywność fizyczną (1,4-1,69 – mała, 1,7-1,99 – umiarkowana, 2,0-2,4 – wysoka) i odczytujemy wynik. Przykład dla 25-latki ważącej 70 kg, o niskiej aktywności fizycznej (czyli nie wykonuje w zasadzie nic poza prostymi czynnościami codziennymi), będzie to 2150 kcal na dzień. Tak samo odczytujemy wartość u Panów:2) Sposobem wymagającym nieco liczenia jest wzór Harrisa-Benedicta. Najdokładniejszy i najczęściej  używany wzór przez dietetyków- ja również korzystam z niego najczęściej:


Aby otrzymać całkowity wynik naszego zapotrzebowania kalorycznego wynik z PPM musimy pomnożyć  przez współczynnik aktywności fizycznej(1,4- mała aktywność, 1,7-  umiarkowana, 2,0 wysoka aktywność fizyczna)
otrzymujemy wtedy CAŁKOWITĄ przemianę materii(CPM)- która odzwierciedla nasze zapotrzebowanie na energię (kcal)


1,4 – codzienne czynności; osoba nie uprawia sportu 1,5 - ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu po minimum 60 minut 1,6 - ćwiczenia 5-6 razy w tygodniu po minimum 60 minut 1,7 - ćwiczenia codziennie po minimum 60 minut
2,0- sportowcy; codzienny długotrwały i intensywny wysiłek


Pomogłam? Macie jakieś pytania?
Piszcie w komentarzach bądź na maila:
aleksandraa2304@gmail.com


Komentarze

 1. Właśnie tego szukałem!!! Dziękować:) tylko proszę wyjaśnij mi na czym polega aktywność fizyczna - mała,umiarkowana,wysoka. tzn akt. fizyczna- umiarkowana to ile to jednostek treningowych w tygodniu? Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://artofrunning.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo :) 1,4 – codzienne czynności; osoba nie uprawia sportu
   1,5 - ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu po minimum 60 minut
   1,6 - ćwiczenia 5-6 razy w tygodniu po minimum 60 minut
   1,7 - ćwiczenia codziennie po minimum 60 minut
   2,0- sportowcy; codzienny długotrwały i intensywny wysiłek

   Usuń

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz ♥
Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu to obserwuj, gdy spodoba mi się Twój chętnie zrobię to samo. :)

Popularne posty z tego bloga

Zupa z czerwonej soczewicy

Sałatka z kurczakiem