Po co nam witamina D?


Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej najbardziej aktywną formą jest cholekalcyferol - witamina D3, którą pozyskano z naturalnego źródła – oleju z wątroby dorsza.

Do tej pory udowodniono jej pozytywny wpływ na: 
•    prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego;
•    prawidłowe funkcjonowanie mięśni;
•    wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu wapnia we krwi; 
•    zdrowie kości i zębów;
•    proces podziału komórek.ZNACZENIE WITAMINY D3 DLA BIEGACZY. 

Zima to okres kiedy zdecydowanie brakuje nam słońca, które syntetyzuje właśnie witaminę D3. Aż 95% witaminy D3 powstaje w naszym organizmie na skutek kontaktu skóry ze światłem słonecznym. Nic więc dziwnego, że w okresie zimowo-wiosennym dopada nas gorszy nastrój, kondycja włosów i skóry jest znacznie gorsza, narzekamy na bóle kostno-mięśniowe, bezsenność. Układ mięśniowy jest bardzo ważnym elementem naszego ciała, odgrywającym istotną rolę w treningu. Na jakość i pracę układu mięśniowego wpływa między innymi witamina D3. Dlaczego? Ponieważ im wyższe stężenie witaminy D3 w krwi, tym mięśnie są silniejsze i sprawniejsze. Niedobory witaminy D3 odczuwalne są również dla układu szkieletowego. Jej niedobór skutkuje krzywicą, bólami oraz zaburzeniem procesu mineralizacji kości. Odpowiednie ilości witaminy D3 wpływają na siłę kości i zębów.

Brać powinien KAŻDY! Poniżej rekomendowane dawki:
Ale.....
zanim zaczniemy suplementować warto, a nawet powinniśmy sprawdzić poziom witaminy D w naszym organizmie. Badanie można wykonać w każdym laboratorium diagnostycznym poprzez pobranie próbki krwi. Niestety jest to badanie płatne, a ceny wahają się od 40 do nawet 200 zł. Badanie takie wykonywałam w lipcu ubiegłego roku(wynik powyżej) i powtórzyłam je po rocznym przyjmowaniu kropelek Vigantol(lek nie suplement) w październiku. Widać poprawę, mieszczę się już prawie w normie :) a co najważniejsze widzę różnicę :)
Dajcie znać czy Wy suplementujecie witaminę D, co jeszcze suplementujecie ?
I czy chcielibyście wpis z przeglądem preparatów z witaminą D.Komentarze

  1. ja na pewno mam zbyt mało witaminy D. czasami też ją skomplementuję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz ♥
Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu to obserwuj, gdy spodoba mi się Twój chętnie zrobię to samo. :)

Popularne posty