Vegan cola vs zwykła Cola

Coca- cola znana wszystkim od wieków to niestety najczęściej spożywany napój na świecie.
Światową stolicą Coca-Coli jest Atlanta gdzie własnie tam  farmaceuta dr John S. Pemberton opracowywał receptury przeróżnych mikstur i napojów gazowanych, które w owym czasie traktowano jak lekarstwa. Stworzył napój doskonały- alkoholowy z kokainą (sam był uzależniony od ciężkich używek, które miały mu pomóc walczyć z bólem obrażeń odniesionych podczas wojny).
        Pierwszy napój – Pemberton French Wine Coca początkowo traktowano jako cudowny lek na wszelkie dolegliwości, od bólu brzucha po ból głowy.Z czasem napój ten nazwano doskonałym pobudzaczem seksualnym. Przepisy jednak zakazywały jego sprzedaży w Atlancie, dlatego też Pemberton dość szybko opracował nową formułę.
W 1886 roku na rynek trafiła Coca-Cola The Temperance Drink. Aż do 1903 roku napój zawierał w swym składzie kokainę, którą następnie powoli wycofywano z obaw przed narastającym uzależnieniem u Afroamerykanów masowo spożywających Coca-Colę.
Oficjalnie Coca-Cola została pozbawiona kokainy dopiero w 1929 roku. W składzie wciąż obecny jest ekstrakt z liści koki, z tym że jest on pozbawiony alkaloidu, który mógłby być syntetyzowany w kokainę.
Czym jest więc Vegan Cola ? Czy jest zdrowsza/ lepsza od zwykłej coli?
Zdrowa cola to zdecydowana przesada. A z colą vegan chodzi głównie o to, że koncern produkujący ten napój nie testuje składników na zwierzętach.  Sięgając po "Vegan Colę", masz gwarancję, że podczas jej produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.
 Napój, proponowany nam przez twórców "Vegan Coli" jest jednak w smaku łudząco podobny do „pierwowzoru” - wiele osób nie wyczuwa żadnej różnicy między "tradycyjną" a wegańską wersją napoju!
Vegan cola zawiera cukier oraz substancję słodzące (glikozydy stewiolowe) 

Stewia to słodzik ok. 300 razy słodszy od cukru, który dodatkowo nie ma kalorii.

Puszka coli (330 ml) to ok. 139 kcal i 35 g cukru
Cola Vegan (puszka) 92 kcal i 22 g cukru.
Mimo,że cola Vegan jest troszkę mniej kaloryczna i ma mniej cukru to jednak jest to napój bardzo kaloryczny i nie dostarczający żadnych wartości odżywczych.


Komentarze

Popularne posty